#

Students of the Year

  • Moroca2018 Morocco

    MERYEM AMJOUN

    Winner Of The Year 2017-2018

    Kingdom of Morocco

    VIEW PROFILE
Moroca2018 Morocco
Student name: MERYEM AMJOUN
Grade: 3
Country: Kingdom of Morocco
School name: مدرسة الدّاخلة / فاس - مكناس
Number books: 50

2017 Top Country Winners

palestine 2018 palastine
Student name: QASSAM M. A. SBEIH
Grade: 11
Country: Palestine
School name: QASSAM M. A. SBEIH
Number books: 50
Jordan Jordan
Student name: MOHAMMAD KHALID HUSSIEN AL-SHROUF
Grade: 11
Country: Jordan
School name: الثورة العربية
Number books: 50
Bahrain 280px-Flag_of_Bahrain.svg_1
Student name: NOORAN ALBALOOSHI
Grade: 7
Country: kingdom of Bahrain
School name: الإيمان الخاصة بنات
Number books: 50
Alsudan_2018 Sudan
Student name: OMER ELNOUR ADAM MOHAMED
Grade: 11
Country: Sudan
School name: الفاشر النموذجية
Number books: 50
Alkwait Kuwait
Student name: ZAHRAH ALSHEMERI
Grade: 11
Country: Al kuwait
School name: ثانوية الدوحة / الكويت
Number books: 50
Alazhar Egypt
Student name: KHALIL AMEEN IBRAHIM MOHAMED BIOUMY
Grade: 10
Country: Al Azhar
School name: دمياط
Number books: 50
Egypt Egypt
Student name: MARYAM MOHAMED YOUSSEF ABDELSALAM
Grade:
Country: Egypt-Ministry of Education
School name: كفر الشيخ / مجمع رخا الرسمية للغات
Number books:
Algeria Algeria-flag
Student name: NADA ANGAL
Grade: 12
Country: Algeria
School name: ثانوية لخضر بلمداني
Number books: 50
Tunisia Tunisa
Student name: AMANI BEN ALI
Grade: 12
Country: Tunisia
School name: معهد 02 مارس 1934
Number books: 50
Moroca2018 Morocco
Student name: MERYEM AMJOUN
Grade: 3
Country: Kingdom of Morocco
School name: مدرسة الدّاخلة / فاس - مكناس
Number books: 50
rola Lebanaon
Student name: ROLA MAHDI
Grade: أول ثانوي
Country: lebanon
School name: النبطية / ثانوية القُصيبة
Number books: 50
Oman2018 Oman
Student name: MALLAK AL GHAFRI
Grade: 9
Country: Oman
School name: سودة أم المؤمنين للتعليم الأساسي
Number books: 50
KSA_Boys_2018 KSA
Student name: OMAR ALQARNI
Grade: 12
Country: Saudia Arabia-Boys
School name: مكّة
Number books: 50
female-icon285   278 KSA
Student name: SADEEM ALMBADAL
Grade: 11
Country: Saudia Arabia-Girls
School name: الرياض
Number books: 50
UAE_2018 Emirates
Student name: SHAMSA ALNAQBI
Grade: 11
Country: United Arab Emirates
School name: أم عمارة للتعليم الثانوي
Number books: 50
Muritania2018 Mauritania
Student name: MOHAMD LEHBIB MINI
Grade: 12
Country: Mauritania
School name: الثانوية العربية
Number books: 50

2017 Country Winners list

palastine
Country: Palestine

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 QASSAM M. A. SBEIH 11
2 ABDALLAH W. M. ALWOHOUSH 11
3 RAZAN A. S. TAHA 9
4 FARAH I. S. ATATRI 10
5 BISAN I. M. HOUSHEYA 11
6 SHAHD H. A. ALSADI 11
7 BATOUL N. M. HOUSHEYA 9
8 AYAH W. M. SHRAIM 12
9 INAS M. H. SAMARA 11
Jordan
Country: Jordan

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 MOHAMMAD KHALID HUSSIEN AL-SHROUF 11 الزرقاء
2 TASNEEM BASEM FAWZI AL MASARWAH 10 إربد
3 RAHAF JAMAL BADAWI AL-ZURBA 10 عمّان
4 RUBA MAHMOUD FARES AL-QUDAH 11 إربد / تقارُب
5 LAITH SA'DEDDIN MAHMOUD THEEB 11 عمّان
6 JUMANA MIKHLED MUSAED ALZAN 11 مادبا / الأميرة بسمة
7 DALIA MAJED ABDEL HAFEZ AL-BDOUR 9 مأدبا
8 NERMIN MOHANNAD AHMAD-SUDQI BANI-MUSA 7 جرش
9 SALSABIL MAJD ( MOHAMMED IBRAHEEM ) ABU SNINEH 11 عمّان
10 AYAH AHMAD SHEHADEH ALATTYA 11 الرمثا
280px-Flag_of_Bahrain.svg_1
Country: kingdom of Bahrain

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 NOORAN ALBALOOSHI 7 الإيمان الخاصة بنات
2 SARA ALOMARI 12 الرفاع الغربي
3 ZAID ALI 12 النور الخاصة
4 BASEM MOHAMED 10 الإيمان الخاصة بنين
5 NEHAL MOUSSA 9 عراد الإعدادية
6 MARYAM ALNASHEET 11 جد حفص الثانوية
7 ZAHRAA ALSETRI 3 الأهلية الخاصة
8 TUQA ALSARI 6 هاجر الابتدائية
9 HAMSA ABDELHALIM 6 المحرق الابتدائية للبنات
10 HADI. ABDULLA 10 لؤلؤة الخليج
Sudan
Country: Sudan

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 OMER ELNOUR ADAM MOHAMED 11 شمال دارفور
2 SAMAR OSAMA ALI KHALAFALLA 9 هيئة الموهوبين
3 HAJER SAIFELDEAN ABDALLAH ALTAHER 12 الخرطوم / الشهيدة سلمى
4 EMTETHAL ALI ABAKAR MALIK 11 شمال كردفان / السيد علي الميرغني
5 MOHAMED AMJAD ALSAMANI EBRAHIM 7 هيئة الموهوبين / محجوب عبيد
6 NOORAH TILAL SERAG ELBDAWI 11 الخرطوم / المواهب الثانوية
7 MINNATALLA EMAD SAYED GASIM 7 الخرطوم / مدرسة أم المؤمنين
8 KHANSA SALAH AHMED ABAKER 11 غرب دارفور / محيي الدين الخاصة
9 RAYAN ABDELRAHMAN BADWI MUSA 11 غرب كردفان / مدرسة محمد أحمد الحاج
10 NOOR KAMALELDIN MOHAMED ALI 10 كَسَلا / مدرسة الهدى النموذجية
Kuwait
Country: Al kuwait

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 ZAHRAH ALSHEMERI 11 ثانوية الدوحة / الكويت
2 GHALA ALSAQABI 8 دسمان / التعليم الخاص
3 MUNERAH ALKANDARI 11 ثانوية فارعة / مبارك الكبير
4 MOHAMMAD ALQALLAF 8 الإخلاص الأهلية / التعليم الخاص
5 Israa Kabbash 12 ثانوية الجابرية / حولّي
6 SALWA ABDIRAHMAN 9 أميمة بنت النعمان / الفروانية
7 YAHIA ALOMARI 4 البيان / التعليم الخاص
8 SHAHAD ALAJMI 7 مريم بنت طارق/ الجهراء
9 AWARAD ALSHAMMARI 7 سلمى بنت حمزة / الفروانية
10 OLA MAHMOUD 11 أنيسة بنت خُبيب / الأحمدي
Egypt
Country: Al Azhar

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 KHALIL AMEEN IBRAHIM MOHAMED BIOUMY 10 دمياط
2 ROQIA KAMALELDEEN SIED EBAID 11 القاهرة
3 MOHAMED ABDELFATTAH MOHAMED MORSY KARIM 11 الغربية
4 AHMED MEDHAT MOSTAFA AHMED 10 أسيوط
5 ASMAA OMAR BARAKAT MOHAMED ABOUSELEM 11 كفر الشيخ
6 MOHAMED IBRAHIM ABDELSALAM IBRAHIM AMER 12 الشرقية
7 RAGHDA ELSAYED AHMED AHMED ABDELRAHMAN 11 بورسعيد
8 ABDALLA SHERIF MOHAMED MAHMOUD SHERIF 11 دمياط
9 ABDELRAHMAN AHMED MOHAMED MOHAMED MOHAMED ALI 11 الإسكندرية
10 NADA FAROUK SAAD ELGOUHARI MOHAMED 11 جنوب سيناء
Egypt
Country: Egypt-Ministry of Education

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 MARYAM MOHAMED YOUSSEF ABDELSALAM كفر الشيخ / مجمع رخا الرسمية للغات
2 MENNATALLAH ASHRAF MOHAMED BAHAAELDIN MOSTAFA 7 الدقهلية / القباب الصغرى
3 MENATALLA AHMED MAHMOUD ALI MAHMOUD 11 القاهرة / الصرح الخاصة
4 RAHMA ALI BADRY MOHAMED 10 البحر الأحمر / علي رفيع الثانوية للبنات
5 AHMED SAMY AHMED AHMED KASSEM 8 المنوفية / ميت خلف الإعدادية
6 ESRAA KHALED ABDEL HAMID ISMAIL 11 الشرقية / أبوبكر الصديق
7 WALAA SALEH ABDELMOAZZ HASHEM 12 الجيزة / كرداسة الثانوية للبنات
8 DARIN FATHI ABDELAZEIM ELSAID 11 الدقهلية / الثانوية الحديثة
9 NOURHAN ABDELMONEIM MAHMOUD EMAM 10 بني سويف / الثانوية بنات الجديدة
10 MOUSTAFA ASHRAF SALAH MOHAMED 10 لشرقية / مدرسة عُمر بن الخطاب
Algeria-flag
Country: Algeria

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 NADA ANGAL 12 سطيف
2 SANA SANDJAK 10 بومرداس
3 FATIHA. NEGGAZ 12 تيارت
4 MOHAMMED DHIAA E MAHDI 2 البليدة
5 ZINEB GHASSOUL 3 معسكر
6 NOUR ELYAKINE BOUAOUNE 7 باتنة
7 MOHAMED-YASSINE LAMRI 9 سكيكدة
8 AFEF MELAH 11 خنشلة
9 AYA CHOUROUK BAKHTI 11 الجلفة
10 GHENIA ISSAADI 5 النعامة
Tunisa
Country: Tunisia

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 AMANI BEN ALI 12 الكاف
2 FARAH KHEMIRI الرابع ثانوي جندوبة
3 SINDA BEN ABDALLAH 6 قبلي
4 MOHAMED YASSINE BEN HALIMA 5 المنستير
5 AMENI ELHOUSINI 12 الكاف
6 EKRAM HABILA 5 قابس
7 MALEK DAROUAZI 5 الكاف
8 ALAA JDIDI 3 سيدي بوزيد
9 RANIA BEN AMMAR 9 المهدية
10 YESAMINE DRISS الثاني ثانوي صفاقس
Morocco
Country: Kingdom of Morocco

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 MERYEM AMJOUN 3 فاس - مكناس
2 OUMAIMA FISAOUI 12 سوس - ماسة
3 RIM EL YAHYAOUI 8 فاس - مكناس
4 CHAIMA BOUKBIR 12 ثانوية زينب النفزاوية / الرباط – سلا القُنيطرة
5 MANAL MORJANE 10 مؤسسة إحسان / الدار البيضاء - سطات
6 ASIA EL HIMRI 12 مدرسة مولاي رشيد التأهيلية / العيون الساقية الحمراء
7 MOHAMED EL MAAYOUF 11 كليميم – واد نون
8 CHAIMA BOUKBIR 11 سوس ماسة
9 LINA MEKKOURI 11 الشرقية
10 OMAR ABAOUZ 5 كليميم – واد نون
Lebanaon
Country: lebanon

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 ROLA MAHDI أول ثانوي النبطية
2 IMAD CHALAK الثالث ثانوي طرابلس
3 BAYAN MCHEIK الأول بعلبك
4 HATTEM AFFARA السابع بيروت
5 GLORIA EL KADI ثاني ثانوي بيروت
6 GHINA EL HAKAM الثالث الجيل الواعد
7 MARIAM TLAYJE الثامن الشمال
8 ALAA MAALIKI أول ثانوي طرابلس
9 LOUKMAN SOUAYED الرابع الجنوب
10 GAELLE YOUNES السابع جبل لبنان
11 FATIMA FALHA أول ثانوي جبل لبنان
Oman
Country: Oman

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 MALLAK AL GHAFRI 9 الظاهرة
2 MARYAM AL KHAZIMI 10 الباطنة شمال
3 AMNA AL ZADJALI 11 مسقط
4 ZEIAD TIRA 11 الداخلية
5 MALAK MOHAMED 3 الداخلية
6 FAY AL RAWAHI 10 مسقط
7 RAFA AL MUKHAINI 9 الباطنة جنوب
8 AL MUQDAD AL KINDI 11 مسقط
9 SONDOS AL HARTHI 7 الشرقية شمال
10 BUSHRA AL RIYAMI 9 الداخلية
KSA
Country: Saudia Arabia-Boys

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 OMAR ALQARNI 12 مكّة
2 SULTAN ALSHEHRI 9 تبوك
3 FAISAL ALASMARI 6 الشرقية
4 MOHAMMED JALALAH 12 حائل
5 MESHAL ALKURAYA 4 الجوف
6 SUHAYB TURKISTANI 4 جدة
7 ABDULLAH AL-KHULAQI 9 الشرقية
8 ABDALLAH HRIZAT 7 المدينة المنورة
9 ABD ALRAHMAN MARSHOUD 11 الإحساء
10 KAREM SALAMA 12
KSA
Country: Saudia Arabia-Girls

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 SADEEM ALMBADAL 11 الرياض
2 HAILAH ALANAZI 12 حفر الباطن
3 MANAL ALHARITHI 10 الطائف
4 NAJWAN JAMAL 10 مكة
5 LAYAN ALGHAMDI 4 المنطقة الشرقية
6 AHD ALHIRARI 11 القريات
7 RANDA AL MALKI 7 الشرقية
8 RAGAD ALFIFI 12 صبيا
9 MOZON ALQAHTANI 12 عسير
10 LENA JAMAL 12 الرياض
Emirates
Country: United Arab Emirates

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 SHAMSA ALNAQBI 11 الشارقة الشرقية
2 Fatma Shareef 12 الشارقة
3 ABDULLA ALmarzooqi 11 دبي
4 Youssef Aldeshti 3 دبي
5 Qusai Abuhejleh 8 الشارقة
6 Aisha Alkhedri 10 عجمان
7 Asmaa Alkamali 11 الشارقة
8 Amena Abbas 10 (أبوظبي الغربية (الظفرة
9 Ahmed Alnaji 3 العين
10 Reem Alhusani 5 رأس الخيمة
11 Akhaled ALjasmi 11 دبي
12 Aisha Almansoori 5 أبوظبي
Mauritania
Country: Mauritania

Top 10 Winner list

# Name Grade District
1 MOHAMD LEHBIB MINI 12 أنواكشوط الغربية
2 KHADIJETOU MAHJOUBE رابع اعدادي انو اذيب
3 AISSATA BA 10 انو اذيب
4 BABE EL KORY 7 العصابة
5 ABDELLAHI BOILIL رابع اعدادي انو اذيب
6 MOHAMED ELEMINE 6 العصابة
7 FATIMETOU NEBBY رابع اعدادي تيرس زمور
8 OUM LEKHOUTT GAYA 7 أدرار
9 ZEINABOU SOW 6 إنواكشوط الجنوبية
10 MOHAMED AHMED ELMOUSTAPH 7 إنواكشوط الغربية